COĞRAFİ İŞARETLE TESCİLLENEN ‘’ALANYA MUZU’NUN’’ LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

0

Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaretle Tescillenen “Alanya Muzu’nun” lansmanına katıldı.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Alanya Muz Üreticileri Birliği ve Alanya Ziraat Odası tarafından Alanya Muzunun coğrafi işaretle tescillenmesi için yapılan çalışmalar ve başvurular sonucunda Alanya Muzu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek literatürde yerini aldı. Alanya Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen Alanya Muzunun tanıtım lansmanına Kaymakam Ürkmezer, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Türk Patent Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Kurum Amirleri ve STK’lar katıldı.

Düzenlenen lansmanda katılımcılara; emekli öğretmen, yazar Haşim Yetkin tarafından Alanya Muzunun tarihi gelişimi hakkında bilgiler verilerek Alanya Muzunun tanıtım videosu gösterildi. Tanıtım videosunun ardından ALTSO Başkanı Mehmet Şahin tarafından Alanya Muzunun coğrafi işaretle tescillenmesi için yapılan çalışmalar ve geçen süreç hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Daha sonra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar ile Türk Patent Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe tarafından konuşmalar yapıldı.

Konuşmaların ardından söz alan Kaymakam Ürkmezer katılımcılara hitap ederek “Alanya Avokadosu ve Yenidünyanın marka tescilinden sonra Alanya Muzunun da coğrafi işaretle tescillenip literatürde yer almasının mutluluğu içerisindeyiz. Bir yerde üretim varsa orada yetiştirilen ürünler ve o üretime sahip çıkan üreticilerin sayesinde o ürünler bugün burada gördüğümüz üzere coğrafi işaretle işaretlenmiş oluyor. Bugün Alanya Muzunun tescillenmesi çok güzel bir iş. Ama bundan sonrası da önemli yani tescillenen Alanya Muzumuza sahip çıkıp, koruyup onu dünya pazarına sokmak için çalışmalar yürütülmesi gerekiyor. Alanya’mız tarım alanında da önemli atılımlar yaparak tarımın gelişmesine ve ülkemizin ekonomisine büyük katkılar sağlıyor. Bu kapsamda devletimiz de vatandaşlarımıza tarımsal üretimin artması konusunda her türlü desteği sağlıyor. Alanya Muzunun tescillenmesinde emeği geçen Alanya Ticaret ve Sanayi Odasına, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, Türk Patent ve Marka Kurumuna ve buralara gelmesinde katkı sağlayan tüm herkese teşekkür ediyorum. Alanya’mıza hayırlı olsun” dedi.

Lansman Türk Patent Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe’nin Alanya Muzu Tescil Belgesini ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’e vermesiyle sona erdi.
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı
Türk Patent ve Marka Kurumu
Altso Alanya
#Alanya

Haber Ahmet Bunat

Leave A Reply

Your email address will not be published.